Niektóre zawody są tak poszukiwane na rynku pracy, że znalezienie zatrudnienia nie stanowi najmniejszego problemu. Do takich zawodów należy m.in. właśnie kierowca ciężarówki, a zarówno pracodawcy w Polsce, będącej potentatem transportu drogowego, jak i w wielu innych krajach europejskich bezustannie poszukują chętnych do jazdy tirami. Do kierowania ciężarówką z oznaczeniem „TIR” nie można jednak przystąpić z marszu, z prawem jazdy kategorii „B” w kieszeni, ponieważ potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Jakie?
Podstawy i uprawnienia
Uprawnienia do prowadzenia ciężarówek pragną zdobyć ludzie planujący zostać kierowcami zawodowymi. Do tego natomiast niezbędne jest przygotowanie się do zdania egzaminu na odpowiednią kategorię prawa jazdy. Do prowadzenia ciężarówek uprawnia prawo jazdy kategorii C lub C+E oraz posiadanie dokumentu o nazwie Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej.
Ponadto kandydaci na kierowców zawodowych musza odbyć kurs na prawo jazdy kategorii C w wypadku samych ciężarówek lub C+E w wypadku zamiaru prowadzenia ciężarówek albo ciągników z naczepami. Egzamin państwowy musi być zdawany w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Prawa jazdy w tych kategoriach nie są dostępne podobnie do kategorii B, ponieważ trzeba mieć ukończone 21 lat, a przy ukończonych osiemnastu latach posiadać ukończoną kwalifikację wstępną. Ponadto trzeba już mieć uprawnienia kategorii B oraz przedstawić zaświadczenie lekarskie i psychologiczne odnoszące się do prawa odbycia kursu na prawo jazdy.
Kurs uprawniający do prowadzenia ciężarówek, czyli kurs na prawo jazdy kategorii C oraz C+E obejmuje dwie części. Składają się na nie kompleksowe szkolenie teoretyczne oraz szkolenie praktyczne, czyli kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do bezproblemowego zdania egzaminu państwowego. Podczas zajęć praktycznych, a więc z prowadzenia ciężarówki, kursanci nabywają umiejętności z jazdy po placu manewrowym oraz w rzeczywistym ruchu ulicznym.
Co do wyboru kategorii, to kategoria C+E daje większe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy aniżeli przy kategorii C. To wiąże się z tym, że C+E upoważnia do prowadzenia ciężarówek z naczepami.
Już po zdobyciu uprawnień niezbędne jest jeszcze uzyskanie Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. Aby takie świadectwo uzyskać, trzeba z kolei odbyć kurs na przewóz towarów z zakresu kwalifikacji wstępnej albo też kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, która dotyczy osób przed ukończeniem 21. roku życia. Oczywiście niezbędne jest również pozytywne zdanie egzaminu. Na test egzaminacyjny składają się z pytania jednokrotnego wyboru, które obejmują tematykę wykładaną podczas kursu zarówno w części podstawowej, jak i specjalistycznej.
Trzeba pamiętać przy tym, że uzyskane Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej nie ma ważności dożywotniej. Zawodowy kierowca jest zobowiązany do okresowych szkoleń zawodowych i odnawiania kwalifikacji co 5 lat. Pocieszające jest jedynie to, że po szkoleniach okresowych nie jest wymagany każdorazowo egzamin.
Kierowca ciężarówki – zawód poszukiwany
Niewątpliwie nie jest to zawód dla każdego, gdyż przykładowy kierowca tira spędza dużo czasu poza domem, często w w lokacjach oddalonych o setki i tysiące kilometrów. Jednakże kierowcy ciężarówek są poszukiwani i nieźle opłacani. Kluczem do predyspozycji do zawodu kierowcy jest ciekawość świata oraz spora odporność na stres i poczucie osamotnienia. Należy być również odpowiedzialnym i przestrzegać wyznaczonych limitów pracy za kierownicą. Zbyt długa i monotonna jazda może się skończyć tragicznie zarówno dla samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego.
W sumie to nie są jakoś wygórowane wymagania w stosunku do zarobków oferowanych w tej branży.