Każdemu kierowcy może przytrafić się na drodze zdarzenie losowe, które przyczyni się do unieruchomienia jego pojazdu. Może to być zarówno drobna awaria, jak brak paliwa, czy też poważniejsza usterka, np. uszkodzenie silnika. Równie często przytrafiają się wypadki nie z naszej winy, kiedy to inni uczestnicy ruchu powodują kolizję. W każdej sytuacji warto być odpowiednio przygotowanym, czyli mieć pod ręką numer telefonu na pomoc drogową. Profesjonalne firmy działające w tej branży są w stanie przyjechać na miejsce zdarzenia o każdej porze dnia i nocy. Oferują takie usługi, jak wynajem lawet, autoholowanie czy autopomoc. Przed przyjazdem pomocy drogowej warto pamiętać o zabezpieczeniu pojazdu oraz noszeniu kamizelki odblaskowej. Jakie są najczęstsze problemy kierowców?
Stłuczki i inne kolizje
Uczestnictwo w kolizji najczęściej wiąże się z ogromnym stresem i nerwami. Mimo to trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach, których należy przestrzegać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Po pierwsze, w miarę możliwości należy zapewnić płynność ruchu w miejscu wypadku m.in. poprzez usunięcie z drogi pojazdu. Niezbędne jest też właściwe oznakowanie uwidaczniające jego położenie. Warto też udokumentować zdarzenie, robiąc zdjęcia telefonem komórkowym. Następnie powinno się pozyskać dane personalne oraz informacje o ubezpieczeniu od innych uczestników wypadku drogowego. Obowiązek wezwania policji dotyczy incydentów, w których co najmniej jedna osoba została ranna lub poniosła śmierć. Ponadto wiele kolizji powoduje, że pojazd jest niezdolny do dalszej jazdy i trzeba go bezpiecznie przewieźć do mechanika. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wynajem lawety. Są one wyposażone w płaskie platformy oraz solidne mocowania, co zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort podczas transportu.
Usterki samochodowe
Kolejną częstą przyczyną wzywania pomocy drogowej są usterki samochodowe. Auto to tylko maszyna, wobec czego wiele elementów jego budowy może zawieść. Powodów jego unieruchomienia może być wiele: spalone sprzęgło, zepsucie się turbosprężarki, zerwany pasek rozrządu, awarie układu elektrycznego czy uszkodzenie silnika. Warto pamiętać, że regularne przeglądy pozwolą uniknąć takich problemów, choć zdarzają się też inne sytuacje losowe, takie jak zatrzaśnięcie kluczyków w aucie, przebicie opony czy niewystarczająca ilość paliwa w baku. Takie przypadki mogą wydawać się błahe, jednak brak odpowiednich narzędzi czy umiejętności sprawia, że trudno jest poradzić sobie z nimi samemu. Nieoceniona może okazać się więc pomoc drogowa, która przybędzie z odsieczą, czyli specjalistycznym sprzętem. Używając go, wykwalifikowany pracownik jest w stanie wyciągnąć auto z rowu, uruchomić je specjalnymi kablami bądź awaryjnie otworzyć. Ponadto firma dowiezie we wskazane miejsce paliwo lub wymieni oponę przy użyciu klucza i lewarka. Można liczyć na szybki dojazd i kompleksowe usługi.
Kiedy konieczny jest wynajem lawety?
W przypadku awarii samochodu wiele osób rozważa jego holowanie na własną rękę. Istnieją jednak sytuacje, w których ta opcja nie jest możliwa i konieczny będzie wynajem autolawety. Zasady te są precyzyjnie opisane w Prawie o ruchu drogowym, które zabraniają holowania:
- na autostradzie,
- pojazdu o niesprawnym układzie kierowniczym bądź hamulcowym (jeśli konieczne jest jego użycie),
- za pomocą giętkiego łącza, kiedy silnik jest niesprawny, a działanie układu hamulcowego zależy od jego pracy,
- więcej niż jednego pojazdu (z wyjątkiem pojazdu członowego),
- pojazdu wyposażonego w przyczepę.
Oprócz tego nie zaleca się również holowania samochodów z zawieszeniem pneumatycznym oraz automatyczną skrzynią biegów. Nie warto ryzykować kosztownych napraw – najlepiej od razu skontaktować się z firmą, która posiada lawetę z wciągarką i hakiem holowniczym. Osoby zainteresowane usługami lawetowymi zachęcamy do zapoznania się z ofertą na tej stronie.